اخبار و مقالات

14

تاریخچه نوآوری در CMMS

صنعت مدیریت نگهداری دارایی ها و تجهیزات هر چه بیشتر به سوی نوآوری و پیچیدگی در حال حرکت است. در دهه های گذشته شاهد رشد قابل توجه روند مکانیزه کردن سیستم های مدیریت نگهداری و تعمیرات بوده ایم و می توان گفت با ورود مدیران نسل جدید که توجه و علاقه زیادی به تکنولوژی دارند ، صنعت نگهداری و تعمیرات یا نت جهش بلندی را تجربه می کند.

در حالی که این انقلاب تکنولوژی به نظر یک گسترش و توسعه یافتگی جدید می آید اما در واقع نقطه شروع آن به دهه ها قبل باز می گردد و با نگاهی گذرا به تاریخچه سیستم های مدیریت نگهداری و تعمیرات (CMMS) می توان دریافت که امواج نوآوری در این صنعت زمان زیادی است که آغاز شده است.
CMMS

در گذشته تعداد مدیرانی که به اصول بنیادین نگهداری و تعمیرات دسترسی داشتند بسیار اندک بود اما در طول این موج نوآوری شاید هر کدام نقشی هر چند کوچک ایفا کردند تا شاهد این رشد روز افزون در صنعت نگهداری و تعمیرات باشیم.

در اواسط دهه 1960، رایانه های بزرگIBM راه خود را به دفاتر اصلی شرکتهای بزرگ پیدا کردند و سازمان ها از سیستم های کامپیوتری یکپارچه برای پردازش کد برنامه های پیچیده استفاده می کردند. دستگاه های کوچکتر و قابل دسترس تر در این زمان به بازار وارد شدند اما تنها شرکتهای بزرگ قادر بودند از این کامپیوترهای جدید در انجام ابتدایی ترین وظایف نگهداری و تعمیرات استفاده کنند . و هنوز این فرایند مکانیزه شده مختص شرکتهای بزرگ و پولدار بود.

در دهه 1970 ، رایانه های بزرگ اصلی همچنان بودند اما تکامل و گسترش آنها باعث شده بود که سازمانها شروع به استفاده از سیستم های نگهداری و تعمیرات ابتدایی کنند . تمامی اطلاعت به صورت دستی وارد و جمع آوری می شد.

در دهه 1980 یک قدم بزرگ برداشته شد. با ورود کامپیوتر های کوچک به بازار ، تکنولوژی CMMS برای سازمانها دست یافتنی تر شد و کاربران توانستند وظایف پیچیده تری را با کامپیوتر انجام بدهند. وظایفی مانند اختصاص دستور کار به افراد یا بخشهای مختلف.

در دهه 1990 و آغاز دوران کامپیوترهای شخصی ، در زمینه راهکارهای CMMS نیز تغییرات بزرگی روی داد و با تجمیع برنامه هایی مانند SQL-Serverو Microsoft Access ، موج نوآوری به سمت سیستم های پیشرفته CMMS که قابل استفاده در کسب و کارهای کوچک و متوسط هم بودند ، حرکت کرد. در نیمه دوم این دهه سیستم های مبتنی بر مرورگرها که در یک شبکه LAN فعالیت می کردند به وجود آمدند.

در دهه 2000 شرکتهای پیشرو به سمت شبکه جهانی وب حرکت کردند که می توانست به شکلی سیستم های CMMS را گسترش دهد که از طریق یک وسیله متصل به اینترنت هم در دسترس باشد . استفاده کنندگان از اینترنت تا پایان سال 2010به بیش از 1/9 میلیارد نفر رسیدند که حدود یک سوم کل جمعیت جهان بود.

امروزه تکنولوژی CMMS به سمتی حرکت کرده است که کاربران می توانند به راحتی از طریق اینترنت به آن متصل شده و از این سیستم استفاده کنند. سازمانها با هر اندازه و سرمایه ای که داشته باشند قادر خواهند بود از سیستم CMMS استفاده کنند و این دیگر مختص شرکتهای بزرگ و متوسط نیست. همچنین تکنولوژی، استفاده از سیستم های نگهداری و تعمیرات را بسیار ساده کرده است و به مدیران و متخصصان و کارشناسان این صنعت اجازه داده است تا با استفاده از سامانه CMMS برای سازمان خود ارزش فزاینده ای ایجاد کنند.
تهیه و ترجمه : مریم عیسی زاده 

تعداد مشاهده خبر: (546)
کد خبر: 1300