اخبار و مقالات

25

استفاده از مزیت های نرم افزار بازرسی و نظارت

آگاهی از این موضوع که نرم افزار بازرسی و نظارت چطور می تواند پروسه کاری سازمانها را به طور چشمگیری تغییر دهد و باعث سود فراوان برای سازمان مربوطه شود ، اتفاق بسیار مبارکی است اما شروع به استفاده از نرم افزار بازرسی و نظارت به طور عملی برای افزایش سودآوری چیزی بسیار لذت بخش تر است.

یک نرم افزار بازرسی و نظارت در هر حوزه یا سازمان یا روند کاری که استفاده شود قابلیتهای بسیاری به سازمان خود اضافه می کند . این حوزه ها ممکن است نفت، پتروشیمی، ساختمان، تلکام، مخابرات و... باشد. این نظارت و بازرسی می تواند در پروسه تولید کارخانه باشد یا بازدید و گزارش از سایتهای مختلف در موقعیتهای جغرافیایی مختلف و یا حتی یک بازرسی کلی و دقیق از فرایند HSE ، بازدید از تجهیزات ایمنی و آتشنشانی ، بررسی های روتین از دکل های BTS مخابراتی و ده ها مورد و پروژه دیگر.

بازرسی_و_نظارت

برای تصمیم به استفاده از یک نرم افزار بازرسی و نظارت کافی است به این سوال ساده پاسخ داده شود که در کدام بخش از فرایند سازمان ما ، این نرم افزار می تواند به بهبود انجام کار و یا افزایش ایمنی و یا حتی راستی آزمایی گزارشات وارده کمک کند. در واقع ما با این کار تصویری از آینده را می سازیم که این نرم افزار چگونه می تواند هزینه ها و ریسکهای غیر ضروری را کاهش دهد و در دراز مدت به سوددهی هر چه بیشتر مجموعه کمک کند.

فرایند تولید محصول

برای مثال در یک سازمان این نیاز احساس می شود که فرایند تولید محصول و یا در واقع چرخه تولید محصول احتیاج به نظارت دقیق تر و منسجم تری دارد. در یک نرم افزار بازرسی و نظارت با تنظیم چک لیستهای مختلف و مرتبط با هر بخش می توان بعد از بازدید از سلامت هر تجهیز و نحوه کارکرد آن گزارشی ارسال کرد. ممکن است این کار به نظر بسیار ساده بیاید اما زمانی که تعداد این تجهیزات بالا می رود حساسیت این موضوع که همه چیز درست و دقیق بررسی شده باشد بسیار افزایش می یابد . در واقع شما با یک بررسی ساده ولی دقیق همیشه گزارشی جامع از اتفاقاتی که در حال وقوع است دارید و شاید بتوان گفت به جهت اتفاقات پیش آمده سورپرایز نمی شوید و می توانید همه چیز را از قبل پیش بینی کرده و برای آن کسب آمادگی کنید.

ایمنی نیروی انسانی

بخش دیگری که استفاده از نرم افزار بازرسی و نظارت می تواند تاثیر بسزای روی آن بگذارد ، بحث ایمنی نیروی انسانی است. همواره بزرگترین ریسک ها نیروی انسانی سازمان را تهدید می کند پس چه بهتر که تا حد امکان از ریسک در این بخش جلوگیری شود . در برخی سازمانها اطمینان از استاندارد بودن تجهیزات یا فرایندهای ایمنی نقشی حیاتی در کل چرخه فعالیت آن سازمان دارد. تصور کنید سازمانی باید تجهیزات ایمنی آتش نشانی در تمامی سایتهای فعالیتهای خود داشته باشد این سایتها می تواند در موقعیتهای جغرافیایی مختلفی قرار گرفته باشند .

این موضوع کاملا واضح است که ایمنی در این بخش با اطمینان 99درصد هم راضی کننده نیست و باید تمام تجهیزات دخیل در پروژه چه دستگاه های کوچک چه تجهیزات بزرگ از لحاظ ایمنی در بهترین شرایط کاری خود باشند. با استفاده از یک نرم افزار بازرسی و نظارت ، بازرسین و کارشناسان به سادگی به سایتهای مختلف در موقعیتهای جغرافیایی مختلف سرکشی می کنند و گزارش دقیق از آماده به کار بودن تمام قطعات و تجهیزات تهیه می کنند. با استفاده از این گزارشات کامل مدیران بالا دستی با فراق خاطر به برنامه ریزی ، جایگزینی، تعویض ، خرید و در مجموع مدیریت بخش خود می پردازند و نگرانی از جهت به خطر افتادن جان نیروی انسانی خود ندارند.

همانطور که در ابتدای این مقاله آمد ، نرم افزار بازرسی و نظارت می تواند در حوزه های بسیار گوناگونی مورد استفاده قرار گیرد که تشخیص نحوه و محل استفاده از آن به مدیران سازمانها بستگی دارد. در مقالات بعدی سعی خواهد شد به شکل گسترده تری با پرداختن به جزئیات از مزایای استفاده از این نرم افزار در حوزه های گوناگون نام برده شود و به نحوه عملکرد و قابلیتهای آن پرداخته شود.

تهیه و ترجمه : مریم عیسی زاده 

 نرم افزار بازرسی و نظارت - کاتالوگ

تعداد مشاهده خبر: (451)
گروه خبر: بازرسی و نظارت
کد خبر: 1302