اخبار و مقالات

08

مدیریت دمای یخچال خودروها در ناوگان خودرویی

کنترل دما و مناسب نگه داشتن فضای یخچالها در ناوگان هایی خودرویی که مسئول حمل محصولات غذایی یا دارویی که قابلیت فاسد شدن دارند، امری چالش برانگیز است. محصولات غذایی یا دارویی مشخصات و ویژگی های خاصی دارند و برای حمل و نقل آنها باید از قوانین و اصول مناسب پیروی کرد. به طور مثال محموله باید سریع حمل شود و در تمام طول مسیر در یک دمای خاص نگه داری شود چرا که در غیر این صورت فاسد می شود. اگر یخچال یکی از خودروها از کار بیافتد یا به دلیل سهل انگاری خاموش باشد یا دمای مناسب را نداشته باشد تمام بار آن کانتینر فاسد می شود و قابلیت استفاده ندارد و این مسئله حتی باعث می شود که سلامت کل بار آن محموله نیز زیر سوال برود و در نگاه جامع تر کل ناوگان حمل کننده و یا آن برند زیر سوال می روند. از این روست که مدیریت و نظارت بر دمای یخچالهای یک ناوگان خودرویی از اهمیت حیاتی برخوردار است.

ردیابی_ناوگان_خودرویی

وقتی که خودروهای یخچال دار در حال حرکت هستند رانندگان راهی برای اطمینان از کارکرد درست یخچالها یا فریزرها ندارند مگر اینکه از خودرو خود پیاده شوند و خودشان دمای درون یخچالها را چک کنند، تا مطمئن شوند که دمای کالایی که در حال حمل آن هستند وضعیت مناسبی دارد. اما اگر در میان راه و بدون هیچ علامتی یخچالها از کار بیافتند، آنگاه راننده زمانی از فاسد شدن محموله دارویی یا غذایی خود مطلع می شود که عملا دیگر سودی ندارد مخصوصا اگر در فصل تابستان باشد می توان فاسد شدن قطعی تمام مواد را پیش بینی کرد. خب راه حل چیست؟ چطور می توان از این اتفاق جلوگیری کرد؟ با استفاده از یک سیستم مدیریت ناوگان خودرویی شما می توانید دمای یخچالهای خودروهای یخچال دار را در تمام طول مسیر کنترل کنید و در صورت بروز مشکل به سرعت مطلع گردید و سعی در رفع مشکل نمایید.این کار نه تنها جلوی اتفاقات پیش بینی نشده و به طبع آن فاسد شدن مواد غذایی یا دارویی را می گیرید بلکه در دراز مدت کارایی و بازدهی یخچالهای فعال در ناوگان خودرویی  را نیز افزایش می دهد.

نرم افزار مدیریت ناوگان خودرویی شرکت کامپیوتر روشهای مکانیزه که از طریق یک دستگاه ردیاب خودرو (ردیاب GPS) خودروهای موجود در یک ناوگان خودرویی را ردیابی و رهگیری می کند با استفاده از یک سنسور دما که به دستگاه ردیاب GPS وصل می شود می تواند به راحتی دمای یخچالها و فریزرهای ناوگان خودرویی را نیز کنترل کند و اطلاعات آن را به صورت گزارشات روزانه ، هفتگی و یا در بازهای زمانی مشخص ارسال کند و همچنین نمودار دمایی یک خودرو را در طول مدت معین تهیه کند.

عدم اطلاع از درست کار نکردن یخچال یا فریزر زمانی که خودرو در حال حرکت است یکی از مشکلات حمل و نقل مواد غذایی و دارویی و یا به طور کلی مواد فاسد شدنی است. اما مشکل جدی تر دیگری که متاسفانه گاهی پیش می آید این است که رانندگان خودروهای یخچال دار در طول مسیر برای اینکه از مصرف بالای سوخت جلوگیری کنند گاهی به صورت دستی یخچالها را خاموش می کنند و یا مثلا در سربالایی ها یخچال را خاموش می کنند. در این شرایط اوضاع وخیم تر هم می شود چرا که این عمل خاموش و روشن کردن به صورت متناوب صورت می گیرید و زمانی که راننده به مقصد نزدیک می شود یخچال خود را در حالت روشن قرار می دهد و در مقصد مسئول تحویل کالا از خاموش بودن یخچال در بخشهایی از مسیر بی اطلاع است و در نتیجه با تصور اینکه شرایط عادی است بار را تحویل می گیرد، در صورتی که بار ممکن است فاسد شده باشد و به همین شکل به دست مصرف کنند برسد که در این صورت در بهترین شرایط اعتبار محصول و به دنبال آن اعتبار شرکت حمل کننده از دست می رود. در شرایط بدتر ممکن است منجر به آسیبهای جبران ناپذیری به افراد شود.

همانطور که در بالا هم ذکر شد دلایل زیادی برای استفاده از یک سامانه مدیریت ناوگان خودرویی برای کسب و کارهایی که مالک ناوگان خودروهای دارای یخچال یا فریزر هستند، وجود دارد . دلایلی که شاید به ظاهر چندان پر اهمیت نباشند اما دیدیم که در واقع اعتبار و وجود یک سازمان به آن بستگی دارد و عدم استفاده از آن ممکن است منجر به اتفاقات جبران ناپذیری گردد که میلیاردها تومان به سازمان خسارت وارد کند.

تهیه و تدوین : مریم عیسی زاده 

نرم افزار مدیریت ناوگان خودرویی - کاتالوگ

تعداد مشاهده خبر: (321)
کد خبر: 1317