شرکت کامپیوتر و روش های مکانیزه


20

تامین ایمنی با کمک نرم افزار بازرسی و نظارت

مهمترین دغدغه هر شرکت یا سازمانی ایمنی است. ایمنی مقوله ایست که برای هر سازمان از اهمیت بالایی برخوردار است و سازمان تمام تلاش خود را می کند که هر روز آن را ارتقا دهد. وقتی صحبت از ایمنی در کسب و کاری می کنیم یعنی درباره حفظ سلامتی افراد صحبت می کنیم و برای رسیدن به این هدف نکته ای که اهمیت دارد توجه به جزئیات است. برای داشتن سازمانی ایمن تر باید به تک تک جزئیات کار اهمیت داد. در بحث ایمنی نمی توان چیزی را نادیده گرفت چرا که ممکن است نتایج جبران ناپذیری داشته باشد ، یعنی باید تمام تلاش خود را انجام دهیم تا اشتباهات را به حداقل برسانیم . با توجه به این نکات، ارتقا ایمنی امری پیچیده و سخت به نظر می آید. به راستی راهکارهای مورد نیاز برای ارتقا ایمنی در سازمانها چیست؟ چه باید کرد تا خطرات و اشتباهات کمتر شوند و به صفر برسند؟ 

بازرسی

همانطور که ذکر شد ایمنی امری حیاتی برای هر کسب و کاری محسوب می شود اما برخی زمینه های فعالیت هستند که ایمنی اهمیت بیشتری پیدا می کند . در حوزه هایی مانند نفت و گاز ، پتروشیمی، ساختمان، عمران، مخابرات و .... به دلیل نوع فعالیتی که وجود دارد توجه به سلامت افراد و اطمینان از نحوه درست کار کردن تمام قطعات و تاسیسات بسیار حیاتی است. به طور مثال در صنعت نفت در بخشهای گوناگون همواره باید تمام قطعات و تجهیزات مورد آزمایش قرار گیرند تا اطمینان حاصل شود که تمامی آنها به درستی کار میکنند . در بسیاری از این حوزه ها همیشه بخش مهمی مربوط به ایمنی و سلامت وجود دارد به نام HSE که وظیفه آن تامین ایمنی محیط و افراد است. همانطور قبلا هم ذکر شد برای تامین ایمنی توجه به تک تک جزئیات اهمیت دارد که این امر وقت و زمان زیادی را طلب می کند. از طرفی جمع آوری و تجمیع اطلاعات به دست آمده و نتیجه گیری و تصمیم گیری به دلیل حجم بالای جزئیات امری سخت و پیچیده است.

در گذشته تمام این فرایندها به صورت دستی و با استفاده از کاغذ و قلم صورت می گرفت و اطلاعات به یک مرکز تصمیم گیری ارسال می شد و با صرف وقت و انرژی و نیروی انسانی زیاد برای تحلیل گزارشات ایمنی سازمانها تامین می شد. اما برای دنیای امروز و مشاغل پیچیده آن این روش دیگر نمی تواند پاسخگو باشد. هر چند ممکن است روند کار به همان صورت باشد اما ابزار های تکنولوژی به ما کمک می کند تا با درصد خطای بسیاری پایین تر و اطمینان بیشتری سعی در تامین ایمنی محل کار نماییم.

نرم افزار های بازرسی برای این منظور طراحی شده اند. یک نرم افزار بازرسی و نظارت می تواند با استفاده از یک گوشی هوشمند یا موبایل تمام فرایند بازرسی را در کمترین زمان ممکن و با دقت بالا انجام دهد. این نرم افزارهای بازرسی کار را بسیار ساده کرده اند و در عین حال دقت کار نیاز بسیار بالا رفته است. در یک نرم افزار بازرسی فنی ، مامور بازدید یا بازرس به مکان مورد نظر می روند و با استفاده از چک لیستهای از قبل طراحی شده ، کار بازرسی خود را انجام میدهد ، فرم های مورد نظر خود را پر می کند و گزارش خود را به مرکز ارسال می کند. زمانی که بازرس از نرم افزار به جای کاغذ و قلم استفاده می کند درصد خطای انسانی به شکلی قابل ملاحظه کاهش می یابد ، احتمال مخدوش شدن گزارشات به صفر می رسد و چیزی از قلم نمی افتد. به همین دلیل نتیجه گیری نهایی با دقت و درستی بیشتری به دست می آید.

نرم افزار بازرسی و نظارت شرکت کامپیوتر و روشهای مکانیزه نیز بر اساس همین اصول اولیه امکاناتی را در اختیار استفاده کنندگان قرار می دهد که کمک بزرگی در حفظ ایمنی و سلامت کارکنان است. با استفاده از این نرم افزار بازرسی و نظارت امکاناتی از جمله اختصاص دستور کار توسط ادمین نرم افزار به بازرسین ،تهیه چک لیستها بر طبق فرایندهای سازمانی هر شرکت، اطمینان از حضور بازرسی در محل مورد نظر و انجام فرایند بازرسی، تهیه گزارشات جامع مدیریتی و... را در اختیار سازمانها قرار می گیرد.

تهیه و تنظیم : مریم عیسی زاده

 نرم افزار بازرسی و نظارت - کاتالوگ

تعداد مشاهده خبر: (270)
گروه خبر: بازرسی و نظارت
کد خبر: 1318